خیابان شریعتی، خیابان میرداماد، ساختمان شماره ۳ میرداماد، پلاک ۳، واحد۱۴ 021-26411978

آیا من نیاز دارم به روانشناس مراجعه کنم؟

فرایند درمان - که ممکن است شما آن را به عنوان مشاوره، روان درمانی و یا تراپی بشناسید - فرآیندی است که شامل صحبت با یک روانشناس کاربلد در مورد مسائل مربوط به سلامت روان یا هر چیز دیگری که شما را آزار می دهد، می شود.

بسته به ماهیت مشکل خودتان، ممکن است به روانشناسی با رویکرد خاص مراجعه کنید که بتواند به طور مناسب با شما و مشکلتان جلسات مشاوره را جلو ببرد. بین یک درمانگر و یک مشاور تفاوت‌هایی وجود دارد، اما هر دو به گذشته و حال شما مراجعه می کنند تا بتوانند به شما کمک کنند ابزارهای ارزشمندی را بیاموزید تا بتوانید علائم خود را مدیریت کنید و به یک روش زندگی سالم و شاد بازگردید.

رفتن به درمان نشانه ضعف و مایه شرمساری نیست! اعتراف به اینکه به کمک نیاز دارید و دستیابی به این امر بسیار مهم است تا بتوانید به مسیر خود بازگردید. همچنین درک این نکته مهم است که برای شروع فرایند مشاوره نیازی نیست شرایط زندگی، خیلی بغرنج و تحمل ناپذیر شود! ممکن است در حال حاضر چیزی شما را آزار دهد، یا در زمینه‌های خاصی از زندگی‌تان مانند عزت نفس، روابط یا مسائل گذشته‌تان که دوباره ظاهر شده‌اند، به کمک و راهنمایی نیاز دارید.

اگر این مسائل، روی احساس شما تأثیر منفی داشته باشد، می‌توانید در مورد هر چیزی که در حال گذراندن آن هستید با یک درمانگر صحبت کنید. در ادامه، علائمی را بیان می‌کنیم که ممکن است به درمان نیاز داشته باشید، در مورد مزایای مشاوره گرفتن صحبت کرده و نکاتی را در مورد اینکه چگونه می‌توانید درمانگر مناسب خود را پیدا کنید، ارائه می‌کنیم تا بتوانید سفر بهبودی خود را آغاز کنید.

علائمی که نشان می دهد شما ممکن است نیاز به درمان داشته باشید:

اگر متوجه شدید که مشکلات عاطفی مکرری را تجربه می کنید که در زندگی روزمره شما تاثیر منفی گذاشدته اند، ممکن است رفتن پیش یک درمانگر برای شما مفید باشد.

شما ممکن است:

• احساس اضطراب به طور کلی

• حساس غرق شدن در همه چیز

• بیش از حد فکر می کنید و احساس می کنید که نمی توانید از افکار خود "خاموش شوید"

• راحت تر عصبانی می شوید

• برای تنظیم احساسات خود تلاش می کنید

• خوابیدن بیشتر یا کمتر از حد معمول

• کمتر یا بیشتر از حد معمول غذا خوردن

• اجتناب از معاشرت با افراد دیگر

• علاقه ای به فعالیت ها یا سرگرمی هایی که قبلاً از انجام آنها لذت می بردید، ندارید

• مشکل در محل کار، دانشگاه یا مدرسه

• احساس ناامیدی و احساس اینکه انگار هیچ راهی برای فرار وجود ندارد

• استفاده از موادی مانند مواد مخدر یا الکل برای کمک به گذراندن روز

• داشتن افکار آسیب رساندن به خود یا احساس اینکه دیگر نمی خواهید اینجا باشید

این علائم ممکن است نشانه ای از افسردگی، اضطراب و یا مشکلات دیگر باشد، یا ممکن است بدون دلیل روشن شروع شده باشند. از طرف دیگر، ممکن است اخیراً چیزی استرس زا یا آسیب زا را پشت سر گذاشته باشید، و این بر احساس شما تأثیر می گذارد. علت هرچه که باشد، اگر این مشکلات یا احساسات تأثیر منفی بر سلامتی شما داشته باشد و بر توانایی شما برای عملکرد در زندگی روزمره تأثیر بگذارد، مهم است که کمک بگیرید. انواع مختلفی از درمان وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا بر نگرانی های مربوط به سلامت روان خود غلبه کنید و کنترل خود را پس بگیرید.

به یاد داشته باشید، هر چالشی که از سر می گذرانید، چه علائمی از یک بیماری روانی را تجربه کنید، چه با مسائل دیگری در بخش های خاصی از زندگی خود مواجه شوید، نیازی نیست که به تنهایی با آن مواجه شوید. درمان می تواند به شما کمک کند تا با مشکلات خود در محیطی ایمن و در کنار اساتید دانشگاهی مواجه شوید و به شما قدرت می دهد تا کنترل را دوباره به دست آورید. امروز قدم بعدی را بردارید و با ما تماس بگیرید – ما در موج زندگی اینجا هستیم تا در مقابل فراز و نشیب های دریای مواج زندگانی، شما را کمک کنیم.